Czym charakteryzuje się dobry ankieter?

Z pewnością każdy z was słyszał ankieterach. Całkiem prawdopodobne jest, że mieliście z nimi nawet i bezpośredni kontakt, co w XXI wieku, kiedy badania społeczne są bardzo powszechne i przeprowadza je wiele instytucji z firmami w roli głównej jest normalne. Być może zastanawialiście się, jak wygląda praca takiego ankietera i czy jest to zadanie łatwe, czy może wręcz przeciwnie bardzo trudne. Na pewno na pierwszy rzut oka wydaje wam się, że każdy mógłby się w tym zawodzie sprawdzić, bo przecież nachodzenie ludzi na ulicy i wręczanie im kwestionariuszy nie jest, bo i nie może być trudne. Jak jest jednak naprawdę? Czy nie jest to jednak pewien stereotyp? Postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się pracy ankietera i już teraz mówimy wam, że nie każdy się do tego zajęcia nadaje. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Pewny swego

Jeśli chcesz zostać ankieterem, nie możesz bać się konfrontacji merytorycznej z obcą ci osobą, bo przecież niemal i wyłącznie tylko takie będziesz spotykał w czasie swojej pracy. Dlatego też od ankietera musi bić pewność siebie, która przekona respondenta do tego, aby wziąć udział w badaniu i na zadane pytania odpowiadać szczerze, co jest tutaj najważniejsze. Nie będzie w związku z tym nic dziwnego, jeśli stwierdzimy, że ankieter musi być osobą komunikatywna, która łatwo nawiązuje znajomości i nie poddaje się po porażce. W tym przypadku porażką jest odmowa udziału w badaniu, z którymi przynajmniej na początku spotykać się będziecie notorycznie.

Rynek pracy

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak szeroki jest rynek pracy i czy będąc ankieterem, łatwo znajdziemy zatrudnienie. Wydaje się, że nie powinno być z tym większego problemu, bo nie da się ukryć, że ankieterzy są dziś potrzebni. Zatrudnienia należy tu szukać przede wszystkim w instytucjach, które specjalizują się w przeprowadzaniu badań. To właśnie w nich możemy liczyć nie tylko na zatrudnienie, ale także szereg szkoleń i warsztatów, które zwiększą nasze kompetencje w tym zawodzie.